Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Operační program vzdělávání
pro konkurenceschopnost
1. 7. 2011 - 30. 6. 2014

Psychologická příprava

Úspěšná sebeobranná akce je vždy souhrn fyzických, technických a psychologických faktorů. V průběhu tréninku převládá fyzická příprava a v reálných sebeobranných situacích dominuje psychické zatížení. Proto je nutné zakomponovat do výcviku i psychologickou přípravu.                                                                                                                                            Psychologickou odolnost je možné trénovat i individuálně a to:

  • Stanovuji si výzvy, které chci zdolat.
  • Pravidelně trénuji.
  • Pohybuji se v pozitivním prostředí.
  • Dávám si dosažitelné krátkodobé cíle.
  • Průběžně se testuji.
  • Využívám modelový trénink.

Všechny tyto aspekty mají za cíl zvýšit sebevědomí a tím i psychickou stabilitu. Je dobré se řídit rčením „Těžko na cvičišti lehko na bojišti“.

 

Cooperova stupnice připravenosti

Tato stupnice, vytvořená Heftem Coopererm, vystihuje pomocí barevné škály úroveň bdělosti a pohotovosti, kterou musí průběžně zachovávat. Se stupňováním nebezpečnosti situace se stupňuje i stav připravenosti. Tato stupnice je určena pro policejní složky, my jsme ji transformovali na roli ZP.

  1. Barva BÍLÁ znamená, že člověk nepřemýšlí o nebezpečí, je relaxovaný a cítí se velmi bezpečně. Je to pro běžného člověka příjemný stav, ovšem pro ZP a záchranáře ZZS při pracovním výkonu, je tento stav ohrožující. Nejenom z hlediska své profese, ale z hlediska bezpečnosti, protože v této úrovni je nepřipraven.

  1. Barva ŽLUTÁ představuje již jistou úroveň připravenosti, kdy ZP a záchranář ZZS je sice relaxován, ale také si je vědom potencionálně nebezpečných situac. Například uvědomuje si, že se poblíž objevuje muž v opilosti. Současně sleduje okolí a vidí, co se kde děje. Toto je stav, v němž by měl být všechen ZP a hlavně zdravotníci ZZS, pokud nehrozí nebezpečí.

  1. Barva ORANŽOVÁ  ZP a záchranáři ZZS jsou v situaci, ve které jim může hrozit nebezpečí. Začínají vytvářet plán, jak budou nebezpečí čelit. Je to střední stupeň pohotovosti.

  1. Barva ČERVENÁ představuje úroveň nejvyšší pohotovosti. ZP a záchranáři ZZS ví, že zde existuje nebezpečí a začíná podnikat obranné kroky. Například člověk v bytě nebo v ordinaci vytahuje zbraň a začíná ji otáčet na ZP nebo záchranáře ZZS. ZP nebo záchranář ZZS buď unikne rychle z bytu či ordinace, nebo aplikuje sebeobrannou techniku.

  1. Barva RUDÁ v tomto stupni se člověk nalézá, je-li svou bdělostí ve stupni bílém a zároveň je-li ohrožen na životě. V tomto okamžiku zpravidla zpanikaří a šance k účinnému jednání má velmi sníženy.

Zásada: Je třeba současně cvičit pohotovost k akci, třeba tím, že se neustále ptáte, co byste dělali v té či oné situaci, vstupujete do bytu či domu pacienta, vstupuje agresivní pacient do ordinace, nasedáte do sanitního vozu…


 
| Nahoru, Vstoupit na úvodní stránku
| © Code : Jiří Krejčí & Petr Zaoral, Design: V. Kotarová
| Počítadlo návštěv: 144557 návštěvníků od 13. 8. 2011