Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Operační program vzdělávání
pro konkurenceschopnost
1. 7. 2011 - 30. 6. 2014
Kurz je zaměřen na specifickou oblast profesní sebeobrany. Cílovou skupinou je střední zdravotnický personál na urgentních příjmech, záchranáři, lékaři. Profesní sebeobrana je v tomto kontextu chápána velmi široce a komplexně. Jedná se o celou problematiku související s konfliktními situacemi, které vedou k násilí. V rámci výcviku jsou řešeny činnosti a úkony předcházející vzniku konfliktu (prekonflikt), během konfrontace (konflikt), až po činnosti následující po konfrontaci (postkonflikt).
Přestože zdravotnický personál není profesně zaměřen na řešení konfliktních situací a není pro tyto účely proškolen, v praxi jim často musí čelit. Při výkonu své profese se cílová skupina dostává do konfliktních/sebeobranných situací, které musí často řešit bez pomoci ochranné služby nebo policie (resp. do jejich příjezdu). Cílem kurzu je vyplnit tuto mezeru v profesní přípravě a poskytnout zdravotnickému personálu základní informační a pohybovou průpravu pro zvládání sebeobranných situací.
Očekávanými učebními výstupy jsou základní kompetence pro rozeznání a řešení konfliktních situací v rámci výkonu profese zdravotnického personálu. Ačkoliv v oblasti pohybových dovedností lze u frekventantů kurzu očekávat značnou variabilitu nabyté úrovně, zásadními výstupy jsou pro cílovou skupinu následující kompetence: schopnost posouzení hrozby, základy strategického a taktického myšlení, osvojení komunikačních dovedností vhodných pro deeskalaci konfliktu, osvojené základních technické prostředky sebeobrany, manipulace s předměty a jejich použití v obraně (improvizované a nesmrtící obranné prostředky).
Frekventanti kurzu se naučí používat základní komunikační, taktické a technické prostředky pro řešení nejfrekventovanějších konfliktních situací tak, aby se snížilo riziko jejich ohrožení nebo zranění. Těmto cílům kurzu odpovídá nácvik jednotlivých témat a dovedností, které si účastníci kurzu postupně osvojují. Výcvik v sebeobraně se dělí na přípravu teoretickou, strategicko-taktickou, psychologickou, technickou a kondiční.
Pro účely tohoto specificky zaměřeného kurzu je učivo rozděleno do těchto témat:
E-learnigový materiál nabízí přehledné informace týkající se „Sebeobrany pro zdravotnický personál – zvládání konfliktních situací“. Frekventant v materiálu nalézá úvod do problematiky a rozbor problému agresivity ve zdravotnictví. Dále je seznamován o problematice sebeobrany aplikované na zdravotnický personál. V materiálu jsou uvedeny právními aspekty, technická, psychologická a kondiční příprav. Jednotlivé základní techniky a modelové situace jsou doprovázeny video sekvencemi.