Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Operační program vzdělávání
pro konkurenceschopnost
1. 7. 2011 - 30. 6. 2014
Jedná se o schopnost udržet v reálně nebezpečné, psychicky zátěžové situaci psychickou stabilitu. To znamená dokázat v kolizní situaci překonat projevy strachu, úzkosti, paniky, hrůzy, trémy, vzteku, zuřivosti apod. Projev těchto instinktivních reakcí způsobuje snížení racionálního myšlení a následné taktické chybování, které se může stát pro ZP osudným.
Je to soubor jednotlivých pravidel účinného jednání a chování, tedy taktické jednání a chování, které vytváří podmínky k aplikaci naučené sebeobranné techniky v kolizní situaci. Dodržování taktických zásad nám napomáhá k vytváření výhodnější situace, ve které můžeme využít obranné techniky.
Objevuje se v případě reálného nebezpečí, kdy dochází k fyzickému řešení kolizní situace. Dbáme na správný výběr obranné techniky.
Faktor kondiční
Kondiční nebo také můžeme říci fyzická zdatnost má zásadní vliv na vývoj a výsledek sebeobranné situace. V případě střetu dvou stejně technicky, takticky, psychicky vyspělých jedinců vyhrává ten, který je lépe připraven po kondiční stránce, tedy je fyzicky silnější. Také platí, že obránce může být velice dobrý technik, jeho dovednosti např. v bojových uměních a sportu mohou být vskutku jedinečné, ale bez kondiční přípravy, proti těžšímu a fyzicky zdatnějšímu jedinci to nestačí. Proto i neobratně a nešikovně použitá síla a hmota může snadno zvítězit nad technikou a taktikou. Kondiční příprava je velmi důležitá a je třeba se ji věnovat kontinuálně.