Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Operační program vzdělávání
pro konkurenceschopnost
1. 7. 2011 - 30. 6. 2014

Základní faktory střetnutí

  1. Faktor psychologický

Jedná se o schopnost udržet v reálně nebezpečné, psychicky zátěžové situaci psychickou stabilitu. To znamená dokázat v kolizní situaci překonat projevy strachu, úzkosti, paniky, hrůzy, trémy, vzteku, zuřivosti apod. Projev těchto instinktivních reakcí způsobuje snížení racionálního myšlení a následné taktické chybování, které se může stát pro ZP osudným.

  1. Faktor taktický

Je to soubor jednotlivých pravidel účinného jednání a chování, tedy taktické jednání a chování, které vytváří podmínky k aplikaci naučené sebeobranné techniky v kolizní situaci. Dodržování taktických zásad nám napomáhá k vytváření výhodnější situace, ve které můžeme využít obranné techniky.

  1. Faktor technický

Objevuje se v případě reálného nebezpečí, kdy dochází k fyzickému řešení kolizní situace. Dbáme na správný výběr obranné techniky.

  1. Faktor kondiční

Kondiční nebo také můžeme říci fyzická zdatnost má zásadní vliv na vývoj a výsledek sebeobranné situace. V případě střetu dvou stejně technicky, takticky, psychicky vyspělých jedinců vyhrává ten, který je lépe připraven po kondiční stránce, tedy je fyzicky silnější. Také platí, že obránce může být velice dobrý technik, jeho dovednosti např. v bojových uměních a sportu mohou být vskutku jedinečné, ale bez kondiční přípravy, proti těžšímu a fyzicky zdatnějšímu jedinci to nestačí. Proto i neobratně a nešikovně použitá síla a hmota může snadno zvítězit nad technikou a taktikou. Kondiční příprava je velmi důležitá a je třeba se ji věnovat kontinuálně.


Vedlejší faktory střetnutí

  • Oblečení – ovlivňuje podstatným způsobem pohyblivost.
  • Obutí – ovlivňuje stabilitu.
  • Klimatické podmínky – velké teplo nebo naopak chlad a zima či mráz podstatně ovlivňují dýchání zvláště při fyzické zátěži netrénovaného, oslnění slunečním svitem, zaslepení padajícím sněhem, deštěm, zvířeným prachem apod.
  • Prostorové podmínky - podstatně ovlivňují manévrování a uplatnění prvků pohybu v sebeobranné situaci, napadení v malých prostorech jsou vždy velmi nebezpečná (např. výtah, koupelna).
  • Profil terénu – rovněž ovlivňuje stabilitu a stanovuje míru fyzické náročnosti na účastníky střetu.
  • Použité zbraně – vždy znevýhodňují neozbrojeného, a to jak psychicky, tak i takticky.
  • Divácká kulisa – tzv. „čumilové“ mnohdy způsobují nervozitu a podvědomou obavu o ztrátu vlastní důstojnosti.
  • Osobnost protivníka – jiný žebříček hodnot, jiná kultura a výchova, osobní zkušenosti z vedených válek i minulé kriminální činnosti mohou být v případech napadení skutečnou hrozbou.

 
| Nahoru, Vstoupit na úvodní stránku
| © Code : Jiří Krejčí & Petr Zaoral, Design: V. Kotarová
| Počítadlo návštěv: 144589 návštěvníků od 13. 8. 2011